RRETH FLAMURIT TE PERBASHKUAR

 

 

Words by ALEKSANDER STAVRE DRENOVA (1872-1947)

 

 

Rreth flamurit tė pėrbashkuar,
Me njė dėshirė dhe njė qėllim,
Tė gjithė Atij duke iu betuar,
Tė lidhim besėn pėr shpėtim.

 

CHORUS

Prej lufte veē ay largohet,
Qė ėshtė lindur tradhėtor,
Kush ėshtė burrė nuk friksohet,
Po vdes, po vdes si njė dėshmor.

TRANSLATION

The flag which in battle unites us

Found us all ready for the oath,

One mind, one aim, until our land

Becomes free from the enemy.

 

 

 

CHORUS

 

We stand in the battle for right and freedom,

The enemies of the people stand alone,

The hero dedicates his life to our land,

Even in dying he will be brave.